Proces oczyszczania polega na oddzieleniu ze ścieków substancji ropopochodnych dzięki wykorzystaniu procesów koalescencji i flotacji. W wyniku przepływu ścieków przez specjalnie dobrane wkłady koalescencyjne drobiny olejowe łączą się w większe skupiska, czego efektem jest flotacja substancji ropopochodnych i gromadzenie się ich na powierzchni zwierciadła wody, a oczyszczony strumień poprzez zasyfonowany kanał odpływa z urządzenia. Nasze separatory koalescencyjne wyposażone są w autozamknięcie odpływu nominalnego wytarowane standardowo na gęstość 0,85 kg/dm3, które uniemożliwia wydostanie się zgromadzonych w separatorze substancji olejowych, gdy zostanie przekroczona dopuszczalna grubość ich warstwy. Zapobiega się dzięki temu zanieczyszczaniu odbiornika. Stopień oczyszczenia ścieku w produkowanych przez nas separatorach substancji ropopochodnych przy przepływie nominalnym jest zgodny z wymogami zharmonizowanej specyfikacji technicznej PN-EN 858, oraz z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa tj. <5 mg/l.
Obejście burzowe dla ścieków deszczowych
Modele DESO-B, DESO-CB, B-DESO-B oraz B-DESO-CB wyposażone są w wewnętrzny by-pass (obejście burzowe), zwiększający przepustowość nominalną. W praktyce oznacza to, iż podczas nawalnego deszczu pierwsza fala wód opadowych, która spłukuje powierzchnie zaolejone oczyszczana jest w separatorze, natomiast pozostała część wód opadowych po spiętrzeniu kierowana jest bezpośrednio do odbiornika, omijając separator. Separatory te przeznaczone są wyłącznie dla kanalizacji opadowej.
Oczyszczanie z zawiesin mineralnych w separatorze ropopochodnych
Ścieki doprowadzane do separatora powinny być oczyszczone z zawiesin mineralnych w osadniku poprzedzającym urządzenie. W innym wypadku należy zastosować model separatora substancji ropopochodnych posiadający zintegrowany osadnik zawiesin mineralnych. Osadnik wstępny, powinien posiadać pojemność czynną równą co najmniej stukrotności obliczeniowego przepływu nominalnego.
Stopień oczyszczenia ścieku w separatorze substancji ropopochodnych przy przepływie nominalnym jest zgodny z wymogami zharmonizowanej specyfikacji technicznej EN 858, oraz z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.
Do separatorów substancji ropopochodnych nie mogą być wprowadzane ścieki bytowo-gospodarcze, ługi myjące, oleje mineralne w postaci trwałej emulsji.
Separator ropopochodnych – posadowienie
W przypadku montowania urządzeń w gruncie, kanał dopływowy powinien być zamontowany na głębokości poniżej strefy zamarzania. Separatory substancji ropopochodnych w wersji wolnostojącej można montować jedynie w pomieszczeniach nieprzemarzających. Urządzenia wykonane na bazie dwuściennej rury z PEHD mogą być stosowane jako wolnostojące w pomieszczeniach, do zabudowy w gruncie w terenie zielonym, a także do zabudowy w ciągach komunikacyjnych po zastosowaniu betonowego pierścienia odciążającego i włazu żeliwnego. Separatory substancji ropopochodnych wykonane w zbiornikach z HDPE techniką rotomouldingu mogą być stosowane do zabudowy w gruncie w terenie zielonym. Urządzenia wykonane na bazie monolitycznego zbiornika żelbetowego, wodoszczelnego, mrozoodpornego w klasie betonu min.C35/45 stosuje się zwykle w terenie najazdowym oraz w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.
Separator substancji ropopochodnych i jego eksploatacja
Ilość substancji ropopochodnych, jaka może być zgromadzona w danym separatorze substancji ropopochodnych jest określona na tabliczce znamionowej znajdującej się w widocznym miejscu na separatorze. Po osiągnięciu tej wartości separator powinien być niezwłocznie poddany czyszczeniu. Substancje ropopochodne tworzą na powierzchni ścieków homogeniczną warstwę, której grubość określa ich ilość. W celu dokładnego zmierzenia warstwy wyflotowanych substancji olejowych, a co za tym idzie oszacowania ilości substancji olejowych, zaleca się użycie specjalnego miernika. Jego długość jest regulowana w zależności od potrzeb, dlatego można go stosować w różnych wykonaniach (zagłębieniach) separatorów. W części osadowej separatorów substancji ropopochodnych DESO znajduje się przestrzeń na gromadzenie szlamów, a w separatorach DESO-C osadów. Maksymalna wysokość warstwy nagromadzonych szlamów i osadów jest indywidualna dla każdego typoszeregu.
Wymagania w przypadku myjni samochodowych
Przy zastosowaniu separatorów substancji ropopochodnych do oczyszczania ścieków pochodzących z myjni samochodowych zaleca się aby:
- temperatura ścieków na dopływie do urządzenia nie przekraczała 40oC,
- w miarę możliwości myjki wysokociśnieniowe wykorzystywać tylko do spłukiwania środków myjących (bez ciśnieniowego mieszania detergentów z wodą),
- ciśnienie na lancy myjki nie przekraczało 20-30 bar.
Serwis separatora substancji ropopochodnych
Serwisowaniem wszystkich typów separatorów substancji ropopochodnych oraz utylizacją i transportem zgromadzonych w nich odpadów mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy posiadające upoważnienie właściwych władz do odbioru i utylizacji odpadów niebezpiecznych sklasyfikowanych pod numerami od: 13 05 01 do 13 05 08 wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27.09.2001r. w sprawie katalogu odpadów, Dz. U. Nr 112, poz. 1206 oraz posiadające odpowiedni sprzęt i możliwość zagospodarowania odebranych odpadów. Dodatkowym utrudnieniem przy samodzielnej obsłudze separatorów są warunki, jakie mogą wystąpić wewnątrz urządzenia (strefa zagrożenia wybuchem, opary substancji olejowych), a co za tym idzie konieczność postępowania w odpowiedni sposób w czasie obsługi. Wszystkie nasze urządzenia są skonstruowane tak, aby wyeliminować konieczność wchodzenia do ich wnętrza. Wszelkie prace serwisowe należy wykonywać z poziomu terenu. Po wykonaniu czyszczenia i serwisu separatora uprawniona osoba powinna wystawić potwierdzenie odbioru odpadów niebezpiecznych i dokonać stosownych wpisów w Karcie Serwisowej urządzenia. Z uwagi na powyższe, właściciel separatora substancji ropopochodnych ma ograniczone pole działania w zakresie samodzielnego serwisowania urządzenia i jego rola sprowadza się do dokonania oględzin. Wszelkie przeglądy separatora substancji ropopochodnych winno się prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP jak przy pracach na sieciach kanalizacyjnych.